DOSTLARDAN MESAJLAR

Ayşe ARICIOĞLU

Gündüz Saka ile yollarımız uzun yıllar önce arkadaşlıkta kesişti…Uzun yıllar sonra şifa arayışımda aklıma ilk gelen Gündüz oldu… Tıbbi tedavimin yanında Gündüz’le çıktığım şifa yolculuğu yalnız fiziki hastalığımı iyileştirmedi, yorgun, üzgün ve kırgın olduğundan habersiz olduğum kalbimi de iyileştiriyor… Okuduğum belki de yüzlerce kişisel gelişim kitabının bana bir türlü anlatamadığı “farkındalık”, “akışta olmak” hallerini Gündüz ile birlikte yaşamaya başladım… “Anlamaya başladıkça daha çok seversin, daha çok sevdikçe daha çok anlarsın” demiş bir bilge… Ben de Gündüz’ün rehberliğinde yaşamımı anladıkça sevdim, sevdikçe de anladım ve “aktım”… Zaman zaman sakin… Zaman zaman coşkulu… Teşekkürler Gündüz… Bana verilen yaşam hediyesinin ne kadar kıymetli olduğunun farkındalığı için…

Selin KIRNAZ

Gündüz Bey ile yollarımız 2020’nin Nisan ayında kesişti. Hem bireysel hem de global olarak belki de tüm hayatımızın en izole günlerinden geçtiğimiz bu süreçte eminim bir çoğumuz içsel bir yolculuğa çıktık. Benim yolculuğumda yaptığımız öğretici ve farkındalığımı inanılmaz artıran çalışmalarla yoluma rehber olan ve ışık tutan Gündüz Bey, hem kişisel hem de mesleki anlamda bana bir çok katkı sağladı. Her insanın yaş aldıkça hayat tecrübesi artar. Asıl olan bu hayat tecrübelerinden ders çıkarmak, başımıza gelen şeyler “ne kadar kötü olursa olsun” bunun neden bizim başımıza geldiğinin farkındalığına varmaktır. İşte Gündüz Bey bu farkındalığı sağlayacak sorular sormamın, yaşadığım olaylara karşı bakış açımı değiştirmemin, bilinç seviyemi yükselterek ve önsezilerimi kullanarak bir şeyleri “oldurmamın” yolunu açan değerli paylaşımlarıyla bambaşka bir yaşam tarzı benimsememe destek oldu. Çalışmalarımızla geçen 4 ay gibi görece kısa bir zaman diliminden sonra sosyal izolasyon sebebiyle görüşemediğim arkadaşlarımla bir araya geldiğimde “sende farklı bir hava var, çok daha iyi görünüyorsun” gibi söylemlerinden kastettikleri şeyin dış görünüşüm değil artan enerjim olduğunu biliyorum. İnsanın kendisiyle ilgili gerçekleri keşfetmesi ve sindirmesi her zaman çok da kolay olmuyor. Bunu yaparken yanınızda sizi destekleyecek bir gücün olmasına ihtiyacınız varsa Gündüz Bey ile tanışmanızı tüm kalbimle tavsiye ederim.

Tülin ve Selim MUMCUOĞLU

Gündüz Saka ile ilk karşılaşmamız, 2018 yılında Gümüşlük Atölye’de yapılan bir Pazar kahvaltısı sonrası, tanışma toplantısıyla oldu. Daha önceden arkadaşlarımızdan kendisinin, konusunda çok değerli bir kişi olduğunu, gıyaben duymuştuk ama tanışmamıştık. Gündüz bey’in o gün bahsettiği “Bilinçaltı arınma” konusu, bizim için yabancı bir konuydu ve ilgimizi de hayli çekmişti doğrusu. Mutlu olamıyorsak bunun bir sonuç olduğunu, davranışlarımızdaki dengesizliklerin bilinçaltımızdaki boşluklarımızdan kaynaklandığını, ”gravyer” peyniri örneğiyle ne de güzel anlatmıştı.

O günden sonra her hafta buluşma günümüzü iple çeker olmuştuk. Hocamızın derslerde vurguladıklarıyla farkındalıklarımız gelişiyor, korkularımızla yüzleşiyor, bilinçaltı boşluklarımızı kapatmaya çalışıyorduk. Bu arada kendisiyle ve katılımcı arkadaşlarımızla samimiyetimiz ilerliyor, kısa süre önce başlayan arkadaşlıklarımız hızla değerli dostluklara evriliyordu.

Sonuçta yaptığımız meditasyon seanslarımızın da katkısıyla bilinç yolculuğumuzda yaşadığımız olumsuzlukları kendimiz için olumluya dönüştürmenin yollarını öğrenmeye başlamıştık. Sonrasında derslerimiz pandemi döneminde sanal ortamda devam etti ve hala sürüyor. Farkındalık ve yaşama dair soruları olan ve doğru cevapların peşinde olan tüm dostlara Gündüz Hoca ile tanışmalarını şiddetle tavsiye ederiz.


Yeşim ATIL

Gündüz Bey ile tanıştığımda öfkeli, gergin, küskün, kızgındım. Birkaç saatlik sohbetler sonrasında uzun zamandır duygularımı saklayarak rol yaptığımı, kendimi mutluymuş gibi göstermekte ustalaştığımı, hatta kendimi dahi ustaca kandırdığımı fark edince şaşkına döndüm. Farkında olmadan bunu davranış biçimi haline getirmiştim. Kısa bir tanışma sohbeti sonrasında çalışmalara başladık. Başlangıçta birebir ders yapmamızın daha hızlı yol alabilmemiz için gerekliliğini gördük. Benim için ilk sihirli sözü “gücünü eline al” olmuştu. Kendi içime bakmamı, Yeşim’i tanımamı, otomatik hareketlerimin altında yatan duygularımı anlamamı sağlayan ipuçlarını serdi önüme. Farkındalığımın yavaş yavaş gelişmesi sonucunda Reiki ile tanıştırdı beni. Sıkı sıkı notlar alıp, her fırsatta onları dönüp dönüp incelemeye başladım. Öfkem, kızgınlığım öncelikle kendimeydi. İçimdeki Yeşim’le tanıştım, konuştum, barıştım. Sonrasında grup terapilerinde birbirinden renkli dostlar girdi hayatıma. Ders saatlerini iple çekmeye başladım. Bugün artık daha farklı bir noktayım. Uzun bir farkındalık yolculuğuna çıktım Gündüz Bey’le, yolculuğum hala devam ediyor…